8 tipů, jak na obchodování na burze pro začatečníky

Spoření poslední dobou v České republice nestojí za nic. Nejpřirozenější způsob, jak s tím něco udělat je investovat. Ale jak začít? Nemáš žádné zkušenosti s obchodováním? Pokud o tomto tématu přemýšlíš, připravili jsme pro tebe 8 tipů obchodování na burze pro začátečníky. Důležitá pravidla a na co si dát pozor, v začátcích obchodování na burze.

Obchodování na burze pro začátečníky

Tip 1: Neinvestuj na burze všechny své (volné) prostředky

Na burze investuje pouze takové prostředky, které nemají vliv na vaši životní úroveň, neboli můžete si je dovolit (při nejhorším scénáři) ztratit. Je dobré mít část svých volných prostředků uložených konzervativním způsobem například ve stavebním spoření, na spořícím účtu případně v nemovitostech. Teprve s dalšími volnými penězi je doproučeno obchodování na burze. Dát na burzu všechno je čirý nerozum – riziko propadu existuje vždy. Největší nesmysl je však investovat vypůjčené peníze.

Obchodování na burze se pro vás nehodí, když máte jen „pár korun“ navíc. Často se dočteme rady, že pro investování je potřeba optimálně 300 tisíc korun a více. eToro však boří tyto předsudky. Pro začátek stačí mnohem méně, a přesto je možné získat zajímavé zisky díky kopírování profesionálů. Samozřejmě je nutné mít na paměti, že s menší částkou klesá možnost diverzifikace rizika. Vyzkoušejte bezplatně platformu s virtuálními prostředky zde: eToro registrace.

Tip 2: Obchodování na burze pro začátečníky vyžaduje angličtinu

Pokud umíš anglicky, můžeš obchodovat sám. Opravdu dobrá angličtina ale znamená, že umíš podstatně víc, než objednat si kávu a zeptat se na cestu. Většina obchodních platforem je v angličtině bez podpory českého jazyka. Důležité je také sledovat je informace nejen o burze, kurzech, pohybech, ale obecně ve světě o firmách, výroční zprávy, situaci na trhu, důležité jsou i personální změny, obchodní partneři, nové produkty. Všechny tyto informace hrají roli na burze.

Obchodování na burze - poradíme Ti

Potřebuješ poradit? Zeptej se nás, zde na chatu či emailem info@socialni-obchodovani.cz – rádi Ti pomůžeme.

Tip 3: Pozor na poplatky

Obchodovat „sám“ můžeš zprostředkovaně i přes českou firmu – potřeba je zaregistrovat se u nějaké makléřské společnosti. Výhodou je, že angličtina není až tak potřeba, měsíční poplatky na sebe vezme makléř a některé nabízejí i možnosti konzultací. Nevýhodou jsou relativně vysoké poplatky za obchod (5 až 15 dolarů v případě, že příkazy podáváš přes internet, ale i 75 dolarů, když využiješ služeb osobního bankéře). To, že tě obchodování bude stát spoustu času, přitom platí stále.

V případě eToro je možné sledovat poplatky zde: https://www.etoro.com/en/customer-service/fees/
Co se týče výběru vydělaných peněz společnost eToro nabízí jeden výběr měsíčně zdarma, poté jsou zpoplatněny 5$/výběr.

Tip 4: Vyzkoušej si obchodování nanečisto

Vytvoř si demo účet u obchodníka a zkus si obchodovat s imaginárními penězi. Rozdíl mezi obchodováním s imaginárními prostředky a skutečnými prostředky je v emocích a psychice. Se skutečnými prostředky jsme citlivější na riziko a chuť jít do obchodu je nižší než s virtálními penězi, opačně chuť uzavřít obchod dříve, pokud se objeví ztráta, je vyšší.

Společnosti také nabízejí investiční semináře – účast na nich tě k ničemu nezavazuje a můžeš tam třeba konzultovat své nejasnosti. Tipy na investování najdeš i na www.brokerjet.cz. Spoustu praktických zkušeností přináší www.fxstreet.cz nebo například časopis Fond Shop.

Obchodování pro začátečníky

Tip 5: Nákup v pravý čas

Když odesíláme posílat peníze na zahraniční účet, je dobré si u své banky zjistit poplatky. Služeby malých bank jsou v tomto výhodnější, jelikož jejich poplatky jsou nižší – Equa, Zuno, Air, Fio. Účet Komplet u Raiffeisenbank nabízí i platby do zahraničí zdarma. Důležitý je v těchto případech však kurz měny, kterou nakupujete – pokud je dolar zrovna drahý, proděláváme při přesunu peněz.

Otázka času je důležitá pro obchodní hodiny burzy. Nezapomeňte, že můžeš obchodovat jen, když je burza otevřená, např. americká burza se otevírá v 15:30 našeho letního času, v případě zimního ve 14:30, veškeré časy se dozvíš zde: http://www.etoro.com/en/customer-service/market-hours/

 

Obchodování na burze pro začátečníky

Obchodování pro začátečníky. Vyzkoušejte bezplatně platformu s virtuálními prostředky zde: eToro registrace.

 

Tip 6: Nevsázej na jednu kartu

Důležité je stanovit si systém a pak ho dodržovat disciplinovaně  s chladnou hlavou. Největší problém bývají nezvládnuté emoce a jimi ovlivněné nákupy a prodeje.

Nikdy nenakupovat za všechno jedny cenné papíry. Ani kdyby se jednalo o zaručeně dobrý tip od makléře, od kamaráda, zevnitř firmy…. Maximálně 5 až 10 procent peněz do jednoho obchodu. Rozumné je investovat i do různých odvětví a nedávat vše například do akcií technologických firem. Nenakupovat jen akcie. Nějaké peníze vlož třeba do komodit, i tím se rozkládá riziko.

V případě eToro, pokud se rozhodneme kopírovat profesionální obchodníky, je důležité diverzifikovat riziko rozložením prostředků do vyššího počtu obchodníků. Nikdy nekopírovat jen pár obchodníků.

Tip 7: Nenasytnost je zkáza

Hned na počátku je dobré mít na paměti: žádná akcie není tak dobrá, aby její cena stále jen stoupala. Při nákupu si stanovíme hranici zisku, kterou chceme dosáhnout, a až se tak stane, akcie prodáme. Jestli dále poroste, není potřeba litovat, cíl byl splnět, další držení akcie by bylo za cenu stoupajícího rizika. Stejně postupujeme v opačném případě u ztráty. Stanovíme si takzvaný stop loss – když hodnota akcií klesne například o 10 procent, nekompromisně prodáme. Možná se hned další den vše otočí a tatáž akcie vydělá, opět však platí – nemohli jsme si dané riziko dovolit.

Samotné sledování cen u eToro složité vůbec není – obchodní systém umožňuje obě hodnoty, spodní i horní, nastavit automaticky už při koupi.

Tip 8: Pozor na pákový efekt

Když se někomu na burze daří, může snadno nabýt dojmu, že vše je jednoduché, a že v tom umí chodit a začne riskovat. Zvýšené riziko s vidinou vyšších získů je při nákup na páku. Zjednodušeně řečeno: máte sto tisíc korun a díky páce můžete nakoupit akcie za např. 400 tisíc korun. Zisk z investice 400 tisíc je vyšší než ze sto tisíc. Zisk se díky využití páky násobí. Ale naopak, když cena akcií klesá, klesá zisk též násobně, ztrátu totiž vždy platíme ze svého. Snadno tak proděláme mnohem více než bez páky.

Více o pákách hovoří CEO eToro v rozhovoru zde.

Obchodování na burze pro začátečníky

Závěr k obchodování na burze

Obchodování na burze zkrátka přináší rizika. V současné době však s investiční sociální síťí jako je eToro obchodování na burze pro začátečníky nikdy nebylo jednodušší. Pokud se rozhodneš investovat své prostředky, nezapomeň na naše eToro-bonusy.cz. Právě s námi, jakožto partnerem eToro, máš možnost získat až 1000$ bonus k tvému vkladu.

Účet zdarma

 

8 tipů, jak na obchodování na burze pro začatečníky
4.31 (86.25%) 32 hlas[ů]